sobota, 8 grudnia 2012

BŁONNIK I ZIOŁA



Tabletki Błonnik i Zioła to suplement diety, który wspomaga naturalne mechanizmy usuwania produktów przemiany materii i toksyn. Błonnikowe Tabletki Dietetyczne łączą błonnik owsiany i wyselekcjonowane zioła, które wspólnie działając wspierają skuteczną eliminację produktów przemiany materii ze spożywanego jedzenia. Oczyszczony układ trawienny może funkcjonować bardziej efektywnie, może także zapewnić lepsze wchłanianie składników odżywczych pochodzących z pożywienia. Błonnik jest trawioną pozostałością węglowodanów, które znajdują się w pożywieniu.

Podstawowe właściwości błonnika:

§  Pomaga w zaparciach, biegunce i bólach towarzyszących hemoroidom.
Błonnik wędruje przez cały przewód pokarmowy w stanie praktycznie niezmienionym. Jednakże wzdłuż całej drogi wchłania wodę, przez co zwiększa objętość masy kałowej i przyspiesza eliminację niestrawionych resztek. Ułatwia to regularne wypróżnienie się. Żywność zawierająca dużo błonnika pokarmowego pomaga zapobiegać zaparciom i bólom towarzyszącym hemoroidom, ponieważ zwiększa zawartość wody w kale, przez co  łatwiej go wydalić z organizmu.
§  Pomaga w walce z otyłością.
Błonnik pomaga zrzucić zbędne kilogramy, gdyż wchłania wodę, dzięki czemu pęcznieje i wypełnia żołądek, zmniejszając uczucie głodu, a także opóźniając moment, w którym pożywienie opuszcza żołądek.
§  Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów.
Błonnik rozpuszczalny (pektyny) jest rozkładany do trójkarboksylowych kwasów tłuszczowych, które odpowiadają za hamowanie biosyntezy cholesterolu w wątrobie. Dzięki swej  konsystencji wyłapuje i usuwa kwasy żółciowe z jelit. Ponieważ wątroba używa ich do produkcji cholesterolu, zatem gdy zostaną usunięte, obniża się poziom cholesterolu. Wydalanie kwasów żółciowych to główny sposób pozbywania się przez organizm nadmiaru cholesterolu, gdyż nie może on, tak jak inne tłuszcze zostać zmetabolizowany. Błonnik nierozpuszczalny obniża poziom trójglicerydów we krwi, przez co zmniejsza ryzyko miażdżycy.
§  Stabilizuje stężenie glukozy we krwi.
Błonnik opóźnia przemianę węglowodanów poprzez częściowe blokowanie dostępu glukozy do krwi, co z kolei zmniejsza wydzielanie insuliny i pomaga w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi. Ponadto wydzielanie insuliny jest częściowo wywoływane i regulowane przez system hormonalny (żołądkowy peptyd hamujący GIP i enteroglukagon). Wzrost spożycia błonnika prowadzi do obniżenia poziomu hormonów.
§  Oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich.
Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny  pomaga eliminować z organizmu toksyny, kwasy żółciowe, metale ciężkie (dzięki zdolnościom jonowymiennym wolnych grup karboksylowych) a nawet substancje rakotwórcze (np. poziom azotynów w organizmie skutecznie obniżają pektyny znajdujące się w jabłkach, porzeczkach i innych owocach, jeśli owoce te nie były nadmiernie opryskiwane). 

Dodatkowe ważne informacje

§  Duża dawka błonnika może zmniejszyć skuteczność innych leków, np. doustnych środków antykoncepcyjnych i leków zmniejszających stężenie cholesterolu. Powinno zachować się 2  godzinny odstęp między posiłkiem a podaniem lekarstwa. 
§  Połykanie dużych ilości tabletek lub kapsułek zawierających błonnik może być niebezpieczne. Po zbyt małym nasyceniu wodą zwiększają one swą objętość i mogą utkwić w gardle lub w jelitach.
§  Rozpuszczalne składniki błonnika mogą ograniczać wchłanianie składników pokarmowych tj. żelazo, cynk i wapń.
§  Błonnik  w jelicie grubym wchłania wodę. Jeżeli nie ma wystarczającej ilości wody, stolec będzie twardy i gęsty, może też powodować zaparcia. Aby maksymalizować efekty błonnika i optymalizować eliminacją produktów ubocznych przemiany materii, powinno dostarczać się przynajmniej 2 litry wody dziennie. 
§  Nagłe dostarczenie organizmowi dużej dawki błonnika może wywołać wzdęcia i bóle brzucha. Dotyczy to zwłaszcza roślin strączkowych. U niektórych osób produkty zawierające dużo błonnika, szczególnie pszenne, mogą podrażnić żołądek.

PODSTAWOWE-KORZYŚCI

·         -wspomaga funkcje układu trawiennego.
·         -wspomaga eliminowanie toksyn i złogów w układzie pokarmowym.
·         -pomaga unikać napadów głodu.
·         -może poprawiać wchłanialność w układzie pokarmowym.


WSKAZANIA

·         -doprowadzenie do idealnej czystości jelita, zwłaszcza w obszarze intensywnego wchłaniania.
·         -pomocny w zaparciach i biegunkach
·         -pęcznieje i wypełnia żołądek
·         -opóźnia opróżnianie żołądka z treści pokarmowej ,co powoduje na dłużej uczucie sytości
·         -może wspomagać zapobieganie refluksowi (zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej do przełyku)
·         -może przyczynić się do obniżenia poziom cholesterolu i trójglicerydów

zatrzymuje na swojej powierzchni toksyny, które znalazły się w pożywieniu.


Połączenie otrębów owsianych i specjalnie dobranych ziół

(kwiatu rumianku, dzikiej róży, pomarańczy, liść mięty, ziarno kopru,

 natka pietruszki) ogranicza czas zalegania pokarmu w jelitach oraz przeciwdziała wzdęciom.

Dodatkowo zwiększa uczucie sytości, przyczynia się do obniżenia cukru i cholesterolu we krwi, zapobiega zastojom wody w organizmie oraz utrzymuje własciwe rozmieszczenie flory bakteryjnej.




Jeśli brakuje nam błonnika lub w ogóle go nie ma, co niestety często się zdarza, to osadzające się masy kałowe, czasami całe lata pozostają w jednym miejscu, gniją, fermentują, stając się pożywką dla bakterii niesaprofitycznych, co więcej mogą stać się siedliskiem parazytów, czyli pasożytów jelitowych.

Brak błonnika w diecie jest przyczyną wielu chorób powodujących m.in. zaparcia, otyłość, cukrzycę, uchyłkowatość jelita grubego i raka odbytu.

Produkt pomaga w regulacji funkcji wydalniczych organizmu, wpływa korzystnie na poziom cholesterolu oraz stwarza poczucie sytości, co jest szczególnie ważne w czasie diety odchudzającej.


Zapotrzebowanie:


   W Polsce spożycie błonnika kształtuje się na poziomie 15 g dziennie. W społeczeństwach nieuprzemysłowonych, w Afryce spożycie błonnika wynosi około 60 gram na dobę. Efektem tego jest niska bardzo niska zachorowalność na choroby nowotworowe jelita grubego i odbytu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie 20-40 g błonnika dziennie










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz