sobota, 3 maja 2014

Proteiny w naszej diecie

Białka (proteiny)

Białka to podstawowe składniki elementów budulcowych żywych organizmów, także - ciała człowieka. Właśnie z białek, czyli protein, budowane są mięśnie, narządy, więzadła, ścięgna, gruczoły, skóra, włosy i paznokcie. Białka wchodzą w skład wielu czynnych biologicznie związków, takich jak hormony czy enzymy.  Białkami są przeciwciała i inne substancje odpornościowe, zapewniające ochronę przed bakteriami i wirusami. Pomagają one w gospodarowaniu wodą i utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Uczestniczą w transporcie substancji odżywczych i leków. Powodują przyspieszenie przemiany materii. Służą do budowy i odbudowy tkanek, a więc co za tym idzie, decydują także o wzroście człowieka i regeneracji organizmu.

Białek, które potrzebne są organizmowi do budowy i odbudowy tkanek, nie otrzymujemy z pożywieniem. Organizm sam je syntetyzuje ze związków zwanych aminokwasami. Są takie aminokwasy, potrzebne do syntezy białek w organizmie, które potrafimy wytworzyć samodzielnie. Ale są i takie, których wytworzyć nie możemy, musimy je czerpać z pożywienia. Nazywamy je aminokwasami egzogennymi. Są niezbędne! Ich brak lub zbyt mała ilość chociaż jednego z aminokwasów egzogennych zaburza całą gospodarkę białkową organizmu. Dlatego w codziennym pożywieniu muszą znajdować się wszystkie aminokwasy egzogenne, i to w odpowiedniej ilości.  Zalecane dobowe spożycie białka określa się u dzieci na poziomie 45-65 g, u młodzieży i dorosłych 75-100 g, a u kobiet karmiących 110 g. Taka ilość białka pozwala na zaspokojenie wszystkich potrzeb organizmu i utrzymanie go w dobrym zdrowiu. Nadmiar białka, po rozłożeniu do aminokwasów, jest przekształcany w wątrobie w glukozę i wykorzystywany jako materiał energetyczny. Niestety, podczas tej przemiany powstaje szkodliwy amoniak, zamieniany dalej na mocznik. Jego nadmiar może prowadzić do obciążenia organizmu, zwłaszcza nerek i wątroby. Dlatego diety zbyt bogate w białko są szkodliwe. Osoby, które stosują diety o zmniejszonej ilości węglowodanów a stosunkowo dużej ilości białka, powinny koniecznie, co jakiś czas, kontrolować swoje odżywianie, żeby nie przekraczać norm podanych powyżej.

W diecie nisko tłuszczowej należy spożywać białko ze źródeł o małej zawartości tłuszczu. Poniższe zestawienie produktów wysokobiałkowych wskazuje, które z nich należy spożywać, a które nie, biorąc pod uwagę zawartość tłuszczów.

Zalecane:ryby,drób,białka z jajek,fasola,groch,soczewica,soja,jogurt,warzywa

Nie zalecane:mięso wołowe i wieprzowe,żółtka jajek,skóra z drobiu

 Dieta zawierająca 25% protein przyniosła utratę 9 kilogramów, a 12% dała efekt w postaci utraty 5 kilo.  Silną stroną diety wysoko proteinowej było to, że aż 25% badanych straciło ponad 10 kilo, podczas gdy drugiej grupie stało się udziałem tylko 9%. Po sześciu miesiącach grupa wysokobiałkowa straciła o wiele więcej tłuszczu - średnio 7,6 kilo wobec 4,3 kilo w grupie wysoko  węglowodanowej, wzrost tempa metabolizmu. Badania na uniwersytecie Ulm w Niemczech. Magia protein leży w sposobie ich zastosowania w diecie. Krótko mówiąc diety, które mieszczą się w przedziale od 12% do 30% protein są raczej bezpieczne, powodują utratę wagi, pomagają zachować szczupłą masę ciała i zazwyczaj dobrze smakują.  

Dobrym uzupełnienie w naturalne roślinne  białka jest:
Odżywka białkowa Herbalife

                                               


Odżywka Białkowa umożliwia wzbogacenie koktajli Herbalife oraz innych pokarmów białkiem pochodzącym z soji i serwatki mleka. Pozwala to zwiększyć ilość spożytych białek w ciągu dnia bez niepotrzebnego zwiększenia ilości tłuszczu, węglowodanów i pochodzących z nich kalorii. Produkt jest łatwo przyswajalny przez organizm i nie obciąża układu pokarmowego jak typowe produkty bogate w białko. Dzięki temu mogą go stosować osoby z zaburzeniami trawienia.

 Odżywka białkowa Herbalife stworzona  jest na bazie protein sojowych, które mają dobroczynny wpływ na organizm (jest to najbardziej wartościowe białko roślinne) oraz na bazie białka z serwatki.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz